Här är du: Startsidan » SECORMODELLEN » Daloc Säkerhetsdörr

Säkerhetsdörrar från Daloc i klass 3 eller klass 4.

Secor är ett bolag i Daloc-koncernen som är Skandinaviens ledande och främsta tillverkare av säkerhetsdörrar.
Vi utför professionella byten till Daloc Säkerhetsdörr och utgår från dina behov oavsett om du vill ha en dörr eller flera.
Att byta sin lägenhetsdörr till en modern säkerhetsdörr i klass 3 (eller klass 4) blir allt vanligare och den personliga tryggheten är oftast främsta anledningen.

Men säkerhetsdörrar håller inte bara inbrottstjuven borta. Redan från första dagen med en ny säkerhetsdörr tystnar ljuden från trappan och vid brand kan de rädda liv och egendom.

Daloc Säkerhetsdörr har en solid känsla och det vackra och starka dörrbladet är resultatet av över 60 års erfarenhet och ny modern teknik. Dörrarna provas och certifieras i Sverige, och självklart uppfyller en säkerhetsdörr från Daloc rådande svenska klassningskrav.

Därför ska du välja en säkerhetsdörr från Daloc.
Daloc Säkerhetsdörr är marknadens
mest sålda säkerhetsdörr både till
nybyggnad och utbyten i befintliga
lägenheter.

 

Läs mer och bygg din säkerhetsdörr på daloc.com


Läs mer och bygg din säkerhetsdörr

Daloc säkerhetsdörr bygger på lång erfarenhet och modern teknik. Men framförallt sitter kunskapen i de många, unika detaljerna. Detaljer som alla bidrar till att skapa en både tryggare och trivsammare boendemiljö.

Läs mer om vad det är som gör Daloc till marknadens mest utvecklade säkerhetsdörr »



 

 

Säkerhetsdörrar från Daloc

Daloc har marknadens bredaste sortiment av säkerhetsdörrar i olika utförande och klassningar för olika ändamål. Samtliga dörrar är brand- och ljudklassade samt inbrottsskyddande i klass 3 enligt SS-ENV 1627, utom S44 som är provad och certifierad i klass 4.


 

Säkerhetsdörr S43


Daloc Säkerhetsdörr S43 i klass 3

Vår mest sålda säkerhetsdörr för lägenheter. Det unika flerpunktslåset och det integrerade borrskyddet gör denna dörr både användarvänlig och säkrare än övriga dörrar i samma klass.

Ladda ner faktablad S43»

Säkerhetsdörr S33

Daloc Säkerhetsdörr S33 i klass 3

Ett billigare och enklare alternativ än S43. Uppfyller samma klassningar men saknar de fördelar som man får med flerpunktslåset.

Ladda ner faktablad S33»

s23.jpg

Daloc Säkerhetsdörr S23 i klass 3

Inåtgående säkerhetsdörr specialframtagen för att fungera som innerdörr innanför äldre tamburdörrar man vill behålla av någon anledning. Ett brand- och ljudklassat alternativ till gallergrindar. Finns även i pardörrsutförande.

Ladda ner faktablad S23»

Säkerhetsdörr D43

Daloc Säkerhetsdörr D43 i klass 3

Den exklusiva versionen av säkerhetsdörr S43. Träfronterna gör att man kan få exakt samma utförande som de ursprungliga dörrarna utan att ge avkall på ståldörrens fördelar.

Ladda ner faktablad D43»

Loftgångsdörr Y43

Daloc Säkerhetsdörr Y43 i klass 3

Loftgångsdörr Y43 är avsedd som ytterdörr till bostad mot loftgång eller i markplan, utsatt för väder och vind. Utöver skyddet mot regn, vind och kyla, erbjuder Y43 även ett förstklassigt skydd mot inbrott, brand och buller. Y43 är dessutom CE-märkt mot byggproduktdirektivet och produktstandarden för ytterdörrar SS-EN 14351-1.

Ladda ner faktablad Y43»

Säkerhetsdörr S44

Daloc Säkerhetsdörr S44 i klass 4

En säkerhetsdörr för de som kräver extra säkerhet till sin lägenhet. Säkerhetsdörr S44 är marknadens första svensktillverkade europaklassade säkerhetsdörr för lägenheter i klass 4 enligt SS-ENV 1627.

Ladda ner faktablad S44»



 



Läs om Daloc Säkerhetsdörr

Det unika i Sveriges mest sålda säkerhetsdörr finns både i säkerheten och designen. Läs mer om Daloc Säkerhetsdörrar på daloc.se via länken nedan. 


Allt om Daloc Säkerhetsdörr på daloc.com»